logo

Арт терапията подпомага по-доброто изразяване на емоции, проблеми и вътрешни конфликти, особено сред хора, които са изправени пред трудности, физически увреждания и травматични преживявания.

in Арттерапия
Създадена на 15 Ноември 2024

doverie 1На 14 ноември 2024 година в Дома проведохме поредната арт терапия на тема : "Доверие". На участниците бе поставено условието:
“ - Отговори на въпросите в облачетата, като използваш собствени примери и разсъждения за доверието.
 -  Разгледай внимателно всеки въпрос и обмисли как доверието влияе върху твоите взаимоотношения с другите.
 -  Бъди искрен и подробен в отговорите си, защото целта е да разбереш повече за собствените си възприятия и чувства към доверието.”

doverie 2Целта на терапевтичната дейност е да помогне на участниците да разберат значението на доверието, как то може да се изгуби или спечели, и какви качества правят един човек надежден.
Ползи:
1. Повишаване на осъзнатостта: Участниците могат да изследват какво означава доверието за тях и защо е важно в личния им живот.
2. Развиване на критично мислене - Задачата изисква от потребителите да се замислят за хора и ситуации, които са повлияли на възприятието им за доверие.
4. Подобряване на самопознанието - Чрез анализ на ситуации, в които са загубили или придобили доверие, участниците могат да разберат по-добре своите собствени граници и очаквания.
5. Развиване на емпатия и разбиране към другите - Помага на домуващите да се замислят за качествата, които ценят у другите, и как те самите могат да станат по-надеждни.
6. Насърчаване на откритостта в общуването - Чрез разглеждането на въпроси относно доверието, участниците могат да се научат да бъдат по-искрени и отворени в комуникацията си.

Тази Арт терапия е особено полезна за развиване на личностни и социални умения, както и за изграждане на по-дълбоки и здрави взаимоотношения.

Всеки участник се справи, като намери своите отговори на зададените въпроси.

Представяме Ви работите на потребителите.

dozerie-1
dozerie-10
dozerie-11
dozerie-12
dozerie-13
dozerie-14
dozerie-15
dozerie-16
dozerie-17
dozerie-2
dozerie-3
dozerie-4
dozerie-5
dozerie-6
dozerie-7
dozerie-8
dozerie-9

in Арттерапия
Създадена на 11 Ноември 2024

regulacia 7На 10 ноември 2024 година потребителите, участващи в арт терапията бяха предизвикани да опишат емоциите си с цветове.
Те получиха следното условие:
1. Изберете зона, която най-добре описва вашето текущо състояние. Помислете как се чувствате в момента. Изберете подходящия цвят - зелен, син, жълт или червен, като цветовете отговарят на различни емоции и го оцветете.
2. След това, в първите квадратчета изобразете как изглежда всяка емоционална зона за вас. Използвайте цветове, форми или символи, които най-добре описват начина по който се чувствате.
3. Опишете всяка зона, като изразите как се усеща.Напишете или нарисувайте как се проявява тази емоция - например, какви са вашите мисли, какво правите и как се чувствате физически.
4. Определете стратегии за справяне. За всяка зона напишете поне две стратегии, които могат да ви помогнат да регулирате емоциите си. Например: за жълтата зона можете да запишете „дълбоко дишане“ или „разходка“.
regulacia 8

Цветовото представяне на емоциите помага за:
1. Подобряване на емоционалната осъзнатост: Помага на участниците да разпознаят и назоват емоциите си, като разбират кога и защо ги изпитват.
2. Изразяване на емоциите по безопасен начин: Творческите дейности дават възможност на потребителите да изразят емоциите си, без да се чувстват съдени или притеснени.
3. Повишаване на саморегулацията: Като се фокусират върху определени техники за регулиране на емоциите в различни емоционални зони, участниците развиват умения за контрол на емоциите и поведенията си.
Представяме Ви работите на потребителите.

regulacia-1
regulacia-10
regulacia-11
regulacia-12
regulacia-2
regulacia-3
regulacia-4
regulacia-5
regulacia-6
regulacia-7
regulacia-8
regulacia-9

in Арттерапия
Създадена на 11 Ноември 2024

spokojno 1В началото на месец ноември 2024 година в Дома провеждаме поредната Арт терапия  на тема: “Пътешествие към спокойствието”

Условие за потребителите е:
“1. Запишете някои неща, които ви карат да се чувствате тревожни, неща, които ви притесняват. Помислете за конкретни ситуации, хора или мисли, които могат да предизвикат това чувство у вас. Запишете поне три примера в празните редове.
2. Опишете промените, които се случват с вас, когато се чувствате тревожни. Помислете за това как тревожността се проявява във вашето тяло (например сърцебиене, напрежение), какви мисли ви идват наум и как реагирате на тези чувства (например, какви действия или навици проявявате).
3. Изберете и отбележете от дадените техники за справяне. Отбележете тези, които смятате, че ще ви помогнат да се успокоите и да се почувствате по-добре. Можете да добавите и свои идеи, като използвате празните редове.

spokojno 2Всички участници изпълниха поставеното им задание. Ползи от проведената терапевтичната дейност са:
1. Самоосъзнаване и разпознаване на тревожността: Помага на участниците да осъзнаят какви са причините за тревожността им, като запишат и нарисуват своите чувства и мисли.
2. Развитие на умения за справяне: Потребителите могат да открият нови техники и стратегии за справяне с тревожността, които могат да им помогнат в бъдеще.
3. Успокояване и релаксация: Рисуването и писането могат да действат успокояващо, като се фокусират върху творческия процес, което намалява стреса.
5. Намаляване на физическите симптоми на тревожност: Използването на техники за релаксация, като дълбоко дишане, може да помогне за намаляване на физическите прояви на тревожност, като напрежение в тялото и ускорено сърцебиене.
6. Развитие на самоконтрол: Арт терапията може да помогне на домуващите да развият по-добро разбиране за реакциите си на стрес и тревожност, както и за това как могат да контролират тези реакции чрез различни техники за саморегулация.

spokojno

 

in Арттерапия
Създадена на 04 Ноември 2024

ranica 17На 2 ноември 2024 година потребителите участваха в Арт терапия - “Емоционална раница”. Поставено им бе следното условие:
“Представете си, че носите със себе си невидима раница, която събира всички ваши преживявания, чувства и спомени – както положителни, така и отрицателни.
Изобразете ги по удобен за вас начин.
След това се замислете – какво искате да носите със себе си и какво бихте искали да “разтоварите” от своята раница? Как се чувствате, след като изразихте всичко, което “носите”? Дали ви е по-леко, или може би сте осъзнали нови неща за себе си? “

Проведената терапия помага за осъзнаване на натрупаните емоции и преживявания и дава възможност за освобождаване от ненужния емоционален товар. Това е полезна практика за подобряване на емоционалната стабилност, самоприемането и способността за справяне с трудностите в живота.
Наред с това има още ползи:
ranica 161. Идентифициране на емоционалния багаж: Чрез визуализиране на "емоционалната раница" потребителите могат да разберат кои чувства и преживявания им "тежат". Това осъзнаване често е първата стъпка към емоционално освобождаване.
2. Преодоляване на негативни емоции: Осъзнаването на това, което човек носи в своята "раница", позволява по-лесно да се работи върху тези емоции и постепенно да се освободи от тежестите на миналото.
3. Подобряване на емоционалната регулация: Когато домуващите изследват чувствата си и разберат какво искат да "разтоварят”, те развиват по-добра емоционална регулация и способност за справяне с предизвикателства.
4. Освобождаване от ненужни емоции: Съсредоточаването върху това, което искаме да "извадим" от раницата, насърчава процес на емоционално освобождаване, който може да облекчи умората и стреса.

Участниците изобразиха (всеки по свой начин) своите преживявания, чувства и спомени.

Ето:

ranica-1
ranica-10
ranica-11
ranica-12
ranica-13
ranica-14
ranica-15
ranica-16
ranica-17
ranica-18
ranica-19
ranica-2
ranica-20
ranica-21
ranica-3
ranica-4
ranica-5
ranica-6
ranica-7
ranica-8
ranica-9

in Арттерапия
Създадена на 04 Ноември 2024

bitka 13В началото на месец ноември 2024 години с потребителите бе проведена арт терапия на тема:“Битката в ума ми”. Те получиха условието на тяхното задание:
“В нашия ум често се водят невидими битки – между различни емоции, мисли, тревоги и надежди. В тази арт терапия ще имате възможността да дадете визуална форма на този вътрешен конфликт. Започнете, като се замислите за емоциите и мислите, които изпитвате в момента – какво ви тревожи, какво ви “напряга”, какво ви дава спокойствие или ви вдъхновява.
Листът е разделен на две половини: едната страна може да символизира негативните и тревожни мисли и чувства, а другата – позитивните и успокояващи елементи.
Използвайте цветове, думи, символи или рисунки, за да изобразите всяка страна на “битката”. Няма правилно или грешно – важното е това, което чувствате.
bitka 14Когато приключите се замислете - кои от тези мисли и чувства заемат повече пространство в ума ви? Как можете да подкрепите положителните мисли и чувства и да намалите въздействието на негативните?”
Главната цел на терапевтичната дейност е осъзнаването и разтоварването от натрупаното напрежение и търсене на баланс между различните мисли и емоции.
Наред с това:
1. Разбиране на мисловните модели: Когато домуващите визуализират вътрешните си борби, могат по-лесно да открият повтарящи се мисли и убеждения, които влияят на ежедневното им поведение и реакции.
2. Управление на стреса и тревожността: Изобразяването на “умствения хаос” в конкретна форма може да помогне за освобождаване от напрежението и стреса. Това създава усещане за контрол и яснота.
3. Подобряване на самопознанието: Чрез тази терапия се изгражда по-дълбока връзка със себе си и се развиват умения за наблюдение и анализ на собствените емоции, което може да е полезно за личностното развитие и управление на емоциите.
Представяме Ви работите на участниците, които успешно се справиха с поставената им задача:

bitka-1
bitka-10
bitka-11
bitka-12
bitka-13
bitka-14
bitka-15
bitka-16
bitka-17
bitka-18
bitka-2
bitka-3
bitka-4
bitka-5
bitka-6
bitka-7
bitka-8
bitka-9