В средата на месец август - 15 август е “Успение на Пресвета Богородица” и по традиция в Кюстендил се провежда културен форум “Панагия”.
“Панагия” е името, с което се нарича Богородица, въздигането и обредното разчупване на хляба, неговото преломяване и изяждане заедно.
По стар обичаи Празникът “Панагия” се провежда около църкви и параклиси, посветени на”Успение Богородично”, и е културна изява за представяне на българската православна традиция и черковно художествено и певческо изкуство.
За община Кюстендил този празник се превърна в един от най уважаваните и обичани от гражданите му. Организатор на празника е отдел Култура и духовно развитие на община Кюстендил. За четвърта поредна година празника обхваща различни изяви.
В началото на месец август се провежда иконографски пленер с участието на млади зографи.В навечерието на богородичния празник се открива иконографска изложба -Панагия. Таз годишните фотоизложби са под наслов "Панагия" и "Хляб в мрежи" на Хлебна къща "Св. Христофор" от Габрово. Те са открити във Възрожденското училище в Кюстендил
Дни преди Успение Богородично се представя традицията по замесването на богородичния хляб и изпичането му в подница. Самото действие около хляба наподобява черковното тайнство. Освещава се житото, предметите свързани със замесването са изпълнени със сакралност. ”Жената-майка” учи и предава тайнството на най-личните момичета. Село Багренци бе домакин на 14 август на всички тези дейности.
На 15 август в градинката до Обреден дом в Кюстендил се проведе изложение на хляба.
Участват много народни читалища от общината , сдружения и други институции.
Дом за възрастни с физически увреждания „ Ильо войвода“ участва със самостоятелен щанд. Представени бяха различни обредни хлябове, богородична пита, характерния кюстендилски зелник и много други тестени изделия. Наред с това щанда на Дома е представен с народна носия, ръчно изработени покривки, характерни за лятото продукти – житни класове, тикви и други.
Защо участваме? В един дом за добрата домакиня съдим по делата й - добра храна, подредеността, чистота...
Екипът, отговорен за организирането и представянето на Дома, в желанието си да покаже своето творчество и интерес към българския фолклор, се опита чрез участието ни в организираната "Панагия - въздигане на хляба" да привлече хората, които живеят в Дома, към приобщаване на празника и осъзнаят същността - вярата и хлябът!
Всичко това допринесе за открояването му сред останалите и проявен огромен интерес от страна на посетителите.
В организацията и непосредственото представяне в изложението взеха участие както домуващите, така и и персонала от Дома. Подготовката на експонатите бе особено вълнуващо преживяване за домуващите, тъй като те едновременно с запознаването с народните обичай имаха възможност за непосредствено участие в приготовленията. Място за изява имаше за всички желаещи: всеки избираше дали да участва в специално направения плет от клони или да е част от хлебните изкушения.
Желаещите домуващи да излязат и да се слеят с останалите жители на града всеки път се увеличават:
- те искат да покажат своя щанд;
- да видят останалите участниици;
- да извазят задоволство от работата на хората, които се грижат ежедневно за тях.
Ръководството на Дома благодари на всички за участието в подготовката за изложението и изключително доброто представяне.