Периодично в Дома се подготвят, организират и провеждат различни прояви,свързани с град Кюстендил, с календара на народните празници или лични празници на домуващите:
На 04 февруари Домът празнува 42 години от откриването на настоящата сграда на Дома.
Историческите факти показват , че началото на дейността е поставено през далечната 1896 година, като сиропиталище През 1965година започва строеж на нов дом в североизточния край на града, т.е. настоящият адрес на Дома. Официално е открит на 4 февруари 1971 със 101 легла. В него постъпват и 45 домуващи от стария дом за инвалиди.
Всички домуващи и работещи в Дома считат деня на откриването на настоящата сграда за рожден ден.
Утрото започна с поздрав от вокална група "Калпазани" - ученици на шесто основно училище “ Паисий Хилендарски“ в град Кюстендил. Госпожа Тасева - директор на училището и художественият ръководител Лили Александрова се погрижиха детската песен и смях да озарят дома и допринесат за настроението на живеещите и работещите тук
Наред с нашите приятели от училище поздравление направи най – дългогодишния потребител – Снежана Димитрова. Особено трогателно, бе нейното признание за Дома, за нейния Дом,който тя обитава вече 28 години - настанена от 1985 година . Тя се счита за част от историята на дома през последните 28 години и с гордост заяви, че е един от доайените на Дома. На нея бе предоставена възможността за духане на свещичките на празничната торта.
За всичките 28 години тя има много спомени и радостни преживявания.
Особено е благодарна на персонала на Дома за атмосферата, за непрестанната положителна промяната в уюта, за топлите отношението на хората, които се грижат за здравословния живот, за взаимоотношенията между самите живеещи и за още много други неща.....
За всичко това Снежана Димитрова каза своето искрено „Благодаря“.
След коледните и новогодишни тържества , празничната атмосфера в Дома продължи с честването на рождени дни.
Рожденият ден е ден за празнуване с приятели, с хората, които уважаваме. През първите месеци на годината се проведоха две тържества - на дълголетието и на дойените в Дома.
Дълголетието в нашия дом е на почит. При нас не се обсъжда броя на годините, а умението да се преодолеят възникнали трудности в ежедневието. Достойно справяне с трудностите пред които ни изправя природата - това разбиране за живота бе обединяващото мото на тържеството, послучай отпразнуването на 91 рожден ден на един живот.
Наред с дълголетие в Дома има и много дългогодишни потребители. Те обичат Дома и го считат за свой дом.
На всички тях - рожденници и дългогодишни обитатели им пожелаваме : за много години!
.
На 27 декември 2012 година в Дом за възрастни с физически увреждания „ Ильо Войвода“ – Кюстендил се проведе празнично новогодишно тържество. То се превърна в своеобразна равносметка на отиващата си 2012 година и завършек на поздравителните програми. През месец декември домуващите бяха поздравени от много наши приятели .
Началото на тържеството бе поставено от възпитаниците на курса по "Народно пеене", изграден към читалище „ Братство“ в Кюстендил, с художествен ръководител госпожа Адела Харалампиева. Всички песни бяха посрещнати с аплодисменти и приети с много радостни емоции от домуващите. Наред с поздравителната програма в тържеството основно място намери равносметката за постигнатото от обитателите му през 2012 година. Ръководството на Дома награди с грамоти всички, които са взели участие в разнообразните културни и спортни изяви през 2012 година.
Пристигането на Дядо Коледа и Снежанка в Дома и участието им в тържество спомогна за доброто настроение на присъстващите.
Тържеството приключи с представянето на хумористични случки и забавна томбола.
Ръководството на ДВФУ „ Ильо Войвода“ – Кюстендил поздрави домуващите с настъпващата 2013 година, като пожела на всички здраве и дълголетие.
На 5 и 6 октомври 2012 година за пети пореден път в град Кюстендил се шроведе „ Празника на плодородието”. Организатори на Празника са община Кюстендил и Институт по овощарство.
Есенният празник на изобилието в Кюстендил е наследство от Първия национален овощарски конкурс, проведен през 1896 година под патронажа на тогавашното министерство на търговията и земеделието. Неговото възобновяване започна от 2008година. Мястото на провеждането по традиция е централния площад „ Велбъжд”. Многообразни и красива са сергиите и щандовете на всички участници, а това са на читалища, детски градини, неправителствени организации и занаятчии, аранжирани с красота и естетика с най-едрите плодове и зеленчуци, които се раждат в Кюстендилския край,
Дом за възрастни с физически увреждания „ Ильо войвода” участва за трети пореден път. В подготовката на експонатите за нашия щанд се включиха всички желаещи сред домуващи. Обсъдени бяха различни идеи за представяне на плодовете на есента. При подготовката на експонатите се използваха плодове и зеленчуци, произведени от домуващите. Така с много обич и старание се „родиха” различни причудливи форми: на златното слънце, на горската къщичка, на малкото момиченце, на красивата ваза и пр. Със огромно задоволство подредихме в специални щайги ябълките, израсли в нащата овошна градина.
Щандът ни предизвика интерес сред посетителите. Наред с експонатите впечатление правеха и специално изработените покривки от домуващите . По тяхно предложение апликациите на покривките са от най – разпространените плодове в Кюстендилските овощни градини, а именно ябълки и круши.
.Настоящият Празникът на плодородието символизира есента и изобилието. С участието си в Празника и представеното разнообразие на нашия щанд, ние домуващите от ДВФУ „ Ильо войвода”- град Кюстендил показахме, че можем да се трудим и отглеждаме в нашия двор плодове и зеленчуци, достойни за участие в конкурсната програма.
Наред с това ние се чувстваме полезни и доброволно даряваме своя труд във всички дейности по отглеждането на зеленчуците и плодовете. Богатата реколта ни вдъхновява за постигане на още по добри резултати в нашата оранжерия и овощна градина през следващата година.
Ръководството на Дома благодари на всички домуващи за проявеното трудолюбие и положени много грижи при отглеждането на плодовете и зеленчуците